Resultat från Cockerspanielklubben Stockholmsavdelningens Cockershow
i Rosengårds Ridhus Viksberg den 6 oktober 2019

Domare: Cindy Pettersson
Ringsekreterare: Agata Wehlin och Helen Berggren
Text: Carina Ohlander och Susan Thorin
Foto: Maud Trad Sayyeda

Styrelsen vill särskilt tacka klubbens sponsorer Royal Canin (huvudsponsor), Pedigree, DogMotion, Agria, Arken Zoo i Nacka Forum och Mölnvik Värmdö samt Parma
som bidrog till ett fantastiskt prisbord och till vårt lotteri.

Först några ”mingelbilder” m.m.
Rulla ner så hittar du resultatlistan med bilder (klicka på bilderna för större format)

Prisbord

Lotteribord

Lotteridragning

Cockrar

Domaren Cindy Pettersson bedömer några av deltagarna

Freestyle uppvisning av Helen Berggren med sin 10 åriga Ylva

 

Finalrosetter

Resultat med bilder Cockerspanielklubben Stockholmsavdelningens Cockershow

8     valpar

9     hanar

19   tikar

VALPLKLASS 1

Hanar     

  1. Miss Mallorys Top Of The Line. Ägare: Lia Cederschiöld/ Sofia C. Nordwall HP
  2. Joinmi blow them away. Ägare: Susanne Berglund

Tikar

  1. Flashdance Purple Rain,  Ägare: Susanne Berggren, HP
  2. Joinmi Head Over Heels, Ägare:  Birgitta Mikaelsson, HP

1. BIS valp 1 Flashdance Purple Rain, Ägare: Susanne Berggren

2. BIS valp 1-R Miss Mallorys Top Of The Line, Ägare: Lia Cederschiöld/Sofia C Nordwall

       

VALPLKLASS 2

Hanar

  1. Idunvallens Blue For Two, Ägare: Carita Redgers, HP

Tikar

  1. Idunvallens Blue Enigma. Ägare Jeanette Norén, HP
  2. Manaca’s Makes Sense, Ägare: Susanne Olsson, HP
  3. Manaca’s Sense Of Karma, Ägare: Ägare: Yvonn Clintvi

1.  BIS valp 2 Idunvallens Blue Enigma. Ägare Jeanette Norén
2. BIS valp 2-R Idunvallens Blue For Two, Ägare: Carita Redgers

JUNIORKLASS

Hanar

  1. Hornlakes Zlatan the brave, Ägare: Inger Hornesjö, HP

 

Tikar

  1. Polly Bridge First Copyright, Ägare: Anna Låhdö, HP
  2. Big Green Walley’s Gizela, Ägare: Inger Hornesjö, HP
  3. Flashdance Once Upon A Time, Ägare: Maria Eriksson
  4. Woodmore’s Never Give Up, Ägare: Karin Westerholm

1. BIS Junior Polly Bridge First Copyright, Ägare: Anna Låhdö
2. BIS Junior-R Hornlakes Zlatan the brave, Ägare: Inger Hornesjö

UNGHUNDSKLASS
Hanar     

  1. BIS Unghund-R Cockernest Keep The Faith , Ägare: Ulla Larsson, HP

 

Tikar

  1. BIS Unghund Liljeblomman’s Glimmra, Ägare: Susan Thorin, HP
  2. SE VCH Westerner Fairy Romance, Ägare: Christina Qvarnhagen, HP

ÖPPENKLASS

Hanar

  1. BIS Öppen SE VCH Joinmi Red And Handsome, Ägare: Susanne Berglund, HP
  2. Idunvallens I Am Blue Ägare: Ägare: Emma Lindquist, HP
  3. Fyrstjärnans Höstlov,Ägare: Phauline Svensson

 

Tikar

  1. BIS Öppen-R Merry Cocktails Sabina , Ägare:  Birgit Nordgren Westlund, HP
  2. Fieldbay tycker om dig, Ägare: Annelie Lundqvist, HP
  3. Häljans Dancing Cheyenne Ägare: Henry Nyhlin
  4. Hornlakes You Are Me Dream, Ägare: Inger Hornesjö

CHAMPIONKLASS
Hanar

  1. BIS Champion-R SEVCH NORD JV-15 SEU(u)CH Haradwater Solar Eclipse, Ägare: Susanne Berggren, HP
  2. SEU(U)CH Lahdoeline Spotted Spot Ägare: Anna Låhdö, HP

 

Tikar

  1. BIS Champion SE VCH SE U(u)CH Joinmi Pretty And Proud, Ägare: Birgitta Mikaelsson, HP
  2. SE U(U)CH Hornlakes Observant Of Principle Ägare: Inger Hornesjö, HP
  3. SEVCH SEU(u)CH Flashdance I Have A DreamÄgare: Maria Eriksson, HP
  4. SE VCH SEU(U)CH Flashdance You Are My Sunshine Ägare: Susanne Berggren, HP

 

VETERANKLASS
Hanar

  1. Hornlakes Quintian Bertil, Ägare: Inger Hornesjö, HP
  2. Hornlakes Tequila Screwdriver Ägare: Laila Höijer

 

Tikar

  1. RLD N, RLD F, RLD A, RLD M Merry Cocktails Scarlet, Ägare: Carina Ohlander, HP
  2. RLD N, RLD F, RLD A, RLD M Merry Cocktails Adorable, Ägare: Carina Ohlander, HP

 

  1. BIS Veteran RLD N, RLD F, RLD A, RLD M Merry Cocktails Scarlet, Ägare: Carina Ohlander
  2. BIS Veteran-R Hornlakes Quintian Bertil, Ägare: Inger Hornesjö

BÄSTA HANE

1. LVCH EECH SEVCH NORD JV-15 SEU(u)CH  Haradwater Solar Eclipse, Ägare: Susanne Berggren

2. SE VCH Joinmi Red And Handsome, Ägare: Susanne Berglund

3. Hornlakes Quintian Bertil, Ägare: Inger Hornesjö

4. Idunvallens I Am Blue, Ägare: Emma Lindquist

BÄSTA TIK

  1.  BIS SE VCH SE U(u)CH Joinmi Pretty And Proud, Ägare:       Birgitta Mikaelsson
  2. RLD N, RLD F, RLD A, RLD M Merry Cocktails Scarlet, Ägare: Carina Ohlander
  3. SE U(U)CH Hornlakes Observant Of Principle, Ägare: Inger Hornesjö
  4. SEVCH SEU(u)CH Flashdance I Have A Dream, Ägare: Maria Eriksson

         

1. BIS Uppfödargrupp:  Kennel Flashdance, Susanne Berggren

2. BIS Uppfödargrupp-R Kennel Idunvallen

 

  1. BIS SE VCH SE U(u)CH Joinmi Pretty And Proud, Ägare: Birgitta Mikaelsson
  2. BIS-R LVCH EECH SEVCH NORD JV-15 SEU(u)CH  Haradwater Solar Eclipse, Ägare: Susanne Berggren