Hoppa till innehåll

Presentation av domare Marith Hultman

Jag heter Marith Hultman men många av er känner mig bättre som Marith Karlsson.

Jag födde upp cocker på 80 och 90 talet med kennelnamnet Samcocks och hos mig var det mest brokiga cockrar även om det fanns en o annan enfärgad också. Min största stjärna och min stora kärlek hette Björne eller Nord uch Westerner Forest Blaze. Björne tog bland annat hem clubshow 1992 och om inte minnet sviker mig helt blev också en egenuppfödd valp BIS valp.

Björnes blodslinjer lever kvar än idag och även linjer från min egen uppfödning dyker upp emellanåt och det gör mig så glad att se.

Efter min skilsmässa i slutet av 90 talet fick jag ge upp min uppfödning då arbetslivet tog över men jag har alltid följt cockern under åren och fortsatt trimma och även visa lite cockrar.

2014 flyttade en goldentik in hos mig men tyvärr blev hon bara åtta år och efter det lovade jag mig själv att aldrig mer ha en hund. Men livet ville annorlunda när jag valde att gå i pension så nu bor det en charmig amristik hos mig och förgyller min tillvaro med massor av bus.

Jag har dömt på en del inofficiella utställningar i Sverige men även i England, Lettland och Ryssland.

Nu ser jag fram emot att få möta er alla, både två och fyrbenta i höst och jag hoppas få en hel massa goa cockerpussar.